بیمه تمام خطر پیمانکاران

بیمه تمام خطر پیمانکاران

 

 

معرفی بیمه نامه

بیمه تمام خطر پیمانکاران

بیمه نامه تمام خطر پیمانکاران بیمه‌‌نامه‌ای هست که پروژه های درحال ساخت عمرانی و ساختمانی، که ارزش مصالح آن ها از ارزش اقلام مورد نصب در آن بیشتر است را مانند ساختمان، پل، سد، راه، تونل، فرودگاه، موجشکن، اسکله، خطوط انتقال آب و فاضلاب، مخازن بتنی، پروژه های آبیاری زهکشی و …. تحت پوشش قرار می‌دهد.

پوشش این بیمه از زمان شروع عملیات نصب آغاز شده و شامل دوره آزمایش و درصورت تمایل بیمه‌ گذار دوره تحویل موقت(دوره نگهداری و یا تضمین) همچنین می شود.

موارد تحت پوشش در این بیمه نامه عبارتند از:

 1. 1. مبلغ قرارداد
 2. 2. مصالح و یا اقلام تهیه شده توسط کارفرما(درصورتیکه در مبلغ پیمان منظور نشده باشد)
 3. 3. تعدیل از آنجائیکه در پروژه های در حال ساخت با مدت زمان چند ساله، ارزش کالا و خدمات در سنوات بعدی اجرای پروژه از ارزش آن در سال اول بیشتر بوده مبلغ مورد بیمه در بیمه نامه همچنین ثابت است،درصورت تمایل بیمه‌ گذار مبلغی بین10 تا30 درصد مبلغ قرارداد به عنوان تعدیل تحت پوشش بیمه نامه قرار گرفته و در صورت وقوع خسارت رقم آن به ارزش روز پرداخت می شود.
 4. 4. لوازم و تجهیزات ساختمانی ابزار کار پیمانکاران مانند داربست، اطاقکهای موقت، انواع موتور، پمپ، ژنراتور، دستگاه جوش، کمپرسور و … بوده که با خود از سر یک پروژه به پروژه دیگری می‌برند
 5. 5. برداشت ضایعات مبلغی که برای پاکسازی محل کارگاه پروژه از ضایعات ناشی از خسارت و یا تخریب قسمتهای غیرقابل استفاده درصورت تمایل بیمه‌ گذار به سرمایه مورد بیمه اضافه می گردد و معمولاً بین 2 تا 10 درصد مبلغ قرارداد است.
 6. 6. ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاری شامل تاور کرین، لودر، کامیون، بلدوزر، کمپرسور.
 7. 7. اموال مجاور اموال متعلق و یا دراختیار کارفرما یا سایر پیمانکاران که در مجاورت پروژه قرار داشته و تحت پیمان پروژه مورد بیمه نمی‌باشد اما از آنجائیکه کارفرما احتمال خسارت وارد به آن ها را درهنگام اجرای پروژه می‌دهد، می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار دهد.
 8. 8. مسئولیت درقبال اشخاص ثالث، مقدار حد غرامت جانی و مالی قابل پرداخت به اشخاص ثالث به غیر از پرسنل کارفرما و پیمانکاران پروژه مورد بیمه که مطابق با نظر بیمه‌ گذار تعیین می گردد.
 9. 9. ارزش اقلام مورد نصب در صورتی که پروژه نصب داشته باشد شامل ارزش جایگزینی اقلام نو، مورد نصب با مورد مشابه است که درصورت امکان از مبلغ پیمان جدا می گردد.
 10. 10. حقوق و عوارض گمرکی.
 11. 11. هزینه حمل.
 12. 12. هزینه نصب (مطابق پیمان)

بازار هدف

تمامی پیمانکارانی که در رشته های ساختمان شامل امور پیمانکاری مرتبط با ساخت ساختمانها و ابنیه مشتمل بر چوبی، آجری، سنگی، بتنی و فلزی فعال هستند.

این بیمه نامه در رشته های مختلفی به شرح زیر تقسیم می گردد:

الف) رشته آب: مرتبط با بندها، سدها و ساختمان نیروگاه آبی، سازه‌ های هیدرولیکی و تونل های آب، مخازن آب، شبکه های توزیع آب، شبکه های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب، کانالهای انتقال آب و شبکه های آبیاری و زهکشی، سازه‌ های دریایی و ساحلی، ساخت حوضچه و استخرهای پرورش و تکثیر آبزیان، عملیات ساختمانی(سیویل) تصفیه خانه های آب و فاضلاب

ب) رشته حمل و نقل: مرتبط با ساخت راه ها نظیر جاده های اصلی و فرعی، بزرگراهها، آزادراهها، راه های ریلی، باند فرودگاه، سیستمهای انتقال هوایی پایه‌دار، تونل‌ها، پل‌ها، راه های زیرزمینی، سیستمهای حمل و نقل(تهیه، نصب، نگهداری و تعمیر تجهیزات) و راهداری و عملیات آسفالتی

ج) کاوشهای زمینی: مرتبط با اکتشاف، حفاری، استخراج، حمل و بهره‌برداری از مواد غیر زنده موجود در پوسته زمین(در خشکی و آب)، کاوشهای غیر‌مستقیم روش خشکی، حفاری های آبی، هیدروکربوری و تزریق مواد و دفن زباله، کاوشهای دریایی، حفاری در بستر دریا و ژئوتکنیک، بهره‌برداری از مواد بستر دریا(به‌جز هیدروکربورها)، سیستمهای ثابت انتقال مواد در دریا و ایستگاه های آن شامل آب، فاضلاب، هیدروکربوری و دیگر مواد، آماده‌سازی، ساخت و بهره‌برداری از معادن رو باز(در خشکی) و آماده‌سازی، ساخت و بهره‌برداری از معادن زیرزمینی(در خشکی)

د) رشته کشاورزی: در زمینه جنگل‌کاری و درخت‌کاری، آبیاری، بهسازی و اصلاح اراضی، آبخیزداری و آبخوان‌داری، مالچ پاشی و تثبیت شن روان، عملیات زراعی، کاشت و برداشت محصولات عمده و استراتژیک، مرتع‌داری و ایجاد مراتع دست‌کاشت، ایجاد فضای سبز و نگهداری آن، امور دامپروری شامل(طیور، گاوداری، زنبورداری و گوسفند داری)، شیلات و آبزیان

 

 

تعهدات و خسارات تحت پوشش

 1. 1. صاعقه، انفجار، آتش سوزی
 2. 2. زلزله، زلزله دریائی، آتشفشان
 3. 3. رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه و یا صخره
 4. 4. تگرگ، یخ زدگی، یخ شناور
 5. 5. سیل، آب‌گرفتگی، امواج دریا و یا آب
 6. 6. طوفان، گردباد، تندباد
 7. 7. عدم مهارت، اجرا با کیفیت نازل
 8. 8. غفلت، سهل‌انگاری، خطای غیر عمد
 9. 9. خسارتهای هنگام تمیز‌کردن و یا تعمیر‌کردن
 10. 10. اموال مجاور، برداشت ضایعات
 11. 11. خسارتهای وارد به ابزار، لوازم و تجهیزات
 12. 12. خسارتهای جانی و یا مالی وارد به اشخاص ثالث
 13. 13. مسئولیت بیمه‌ گذار طی دوره نگهداری
 14. 14. سرقت
 15. 15. خسارتهای وارد به سازه ساخته شده و یا اقلام نصب شده
 16. 16. خسارتهای وارد به مصالح و یا اقلام دپو شده و یا انبار شده در محدوده کارگاه پروژه
 17. 17. خسارتهای هنگام بازدید و یا باز و بسته کردن
 18. 18. باران، برف، بهمن، نشت و یا نفوذ آب
 19. 19. تصادم، سقوط اشیاء، واژگونی
 20. 20. خسارتهای ناشی از کاربرد آب و یا سایر اقدامات برای اطفای حریق
 21. 21. خرابکاری غیر گروهی
 22. 22. اتصال کوتاه، نوسان برق، قطع برق، آب، گاز و یا هر سوخت دیگر
 23. سایر حوادث به جز آنچه صراحتاً در بیمه نامه مستثنی شده است

 

 

مراحل صدور

به منظور خرید این بیمه نامه می بایست فرم پیشنهاد مربوطه تکمیل و به شرکت بیمه تحویل شود. بعد از آن شرکت بیمه با بررسی درخواست ارائه شده و در صورت لزوم انجام بازدید کارشناسی نسبت به ارائه حق‌بیمه اقدام و بعد از پرداخت حق‌بیمه مربوط، بیمه نامه برای بیمه‌ گذار صادر می شود.

مدارک لازم

 1. 1. کپی پیمان
 2. 2. نقشه کلی و یا سایت پلن
 3. 3. برنامه زمانبندی اجرای کار
 4. 4. ریز اقلام مورد بیمه و یا فهرست بهاء
 5. 5. فرم پیشنهاد تکمیل، مهر و امضاء شده توسط بیمه‌ گذار و یا نماینده قانونی او

 

محاسبه حق‌بیمه در این بیمه نامه بر پایه ریز اقلام و همچنین بازدید انجام شده و خطرات تحت پوشش محاسبه می شود

 

فرایند دریافت خسارت

در صورت بروز خسارت می بایست بیمه‌ گذار در موعد معین حداکثر 14 روز بعد از خسارت موضوع را به صورت کتبی به بیمه‌ گر اعلام کند. تا نسبت به تنظیم صورتجلسه خسارت با تعیین مواضع خسارت دیده و مقدار آن اقدام شود. بعد از آن در صورت نیاز نسبت به انجام بازدید از محل خسارت اقدام و نهایتا با بررسی های کارشناسی رقم خسارت به بیمه‌ گذار پرداخت می گردد.

اصل بیمه نامه بهمراه ضمیمه های آن

اصل پیمان، متمم های پیمان، فهرست بهای پیمان و ضمیمه های آن(درصورت وجود)

صورت مجالس و صورت وضعیتهای ماهانه پیش از خسارت

اصل دستورکار مشاور به پیمانکار و صورت مجلس انجام آن برای اجرای کارهائی که در نقشه ها نمی باشد

اصل صورتجلسه با تأیید کتبی دستگاه نظارت برای انجام کارهائی که هنوز به پایان نرسیده بنابراین در صورت مجالس و صورت وضعیتها درج نشده و خسارت دیده است

گزارش مقامات انتظامی در صورت سرقت و یا فوت

گزارش نزدیکترین ایستگاه هواشناسی در صورت طوفان و یا سیل

گزارش کار شناس خسارت با تعیین خسارت قابل پرداخت

توجه 1: درصورتیکه اقساط حق‌بیمه در سررسید معین پرداخت نگردد، خسارت به نسبت حق‌بیمه دریافتی به حق‌بیمه‌ای که تا زمان وقوع خسارت بایستی دریافت می‌گردیده پرداخت می شود.

توجه 2: بیمه‌ گذار نباید پیش از بازدید بیمه‌ گر اقدام به ترمیم مواضع آسیب‌دیده کند اما می بایست به هزینه خود تمامی اقدامات لازم به منظور پیشگیری از گسترش خسارت را بعمل آورد و توصیه های معقول بیمه‌ گر را انجام دهد.

توجه 3: خسارت بر پایه فهرست بهای منضم به قرارداد، صورت مجالس و صورت وضعیتها (صورت کارکردهای) اجرائی پیش از حادثه پرداخت می گردد.

بیمه‌ گذار موظف هست نکات ایمنی را رعایت کند.

اطلاعات بیشتر از طریق صفحه: سوالات متداول بیمه های مهندسی

جهت خرید این بیمه نامه می توانید از طریق صفحه سفارش آنلاین بیمه اقدام نمایید و یا با شماره تلفن 44098225 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط:

کسب درآمد از بیمه
بیمه تجهیزات الکترونیکی
بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری
بیمه فسادکالا در سرد خانه
بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (LDB)
بیمه سازه های تکمیل شده
بیمه تمام خطر نصب